top of page

Haczykowanie

 

 

Haczykowanie jest koncepcją pracy na układzie ruchu z wykorzystaniem narzędzia-haczyka umożliwiającego precyzyjne oddziaływanie na tkankę. Wskazaniem do terapii jest min.: wzmożone napięcie mięśniowe , zespoły przeciążeniowe, ograniczenia ruchomości tkankowej.

 

Aby skutecznie przeprowadzić technikę, należy wykonać szczegółowy bilans palpacyjny, w celu wykrycia utraty ślizgu między diagnozowanymi płaszczyznami tkankowymi. Następnie terapeuta mobilizuje poprzecznie płaszczyznę ślizgu i uwalnia tkankę poprzez umieszczenie łopatki haczyka równolegle do leczonego sklejenia. Podąża za falą tkankową inicjowaną przez drugą rękę i wykonuje dodatkową trakcję.

 

Haczykowanie terapeutyczne ma zastosowanie min.: w fizjoterapii, terapii manualnej, metodzie Å‚aÅ„cuchów mięśniowych i osteopatii. Metoda ta jest wykorzystywana w sporcie, bowiem w znacznej mierze skraca czas powrotu do dobrej formy. Ponadto uÅ‚atwia drenaż tkankowy, zmniejsza zastój pÅ‚ynów, wpÅ‚ywa na zabliźnienia i zmniejszenie procesu zapalnego.

 

Haczykowanie jest znakomitym narzÄ™dziem terapeutycznym w terapii manualnej. Pozwala na przywrócenie Å›lizgu i mobilnoÅ›ci przegród miÄ™dzymięśniowych, miÄ™dzyrozciÄ™gnowych, tkanek wiÄ™zadÅ‚owych i Å›ciÄ™gnowych w przypadkach, gdy precyzyjny dostÄ™p przy pomocy palców jest utrudniony. Technika ta, stosowana czÄ™sto u sportowców, może być stosowana w przypadku licznych patologii tkankowych pochodzenia traumatycznego, zapalnego lub neurologicznego (neuropatie obwodowe zwiÄ…zane z uwięźniÄ™ciem nerwu).

bottom of page