top of page

Terapia punktów spustowych

 

 

Terapia punktów spustowych jest techniką która wykorzystuje różne formy ucisku i ruchów w różnych kierunkach we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych.

 

Punkty spustowe są to niewielkie, nadwrażliwe obszary w obrębie brzuśca mięśniowego lub powięzi mięśnia. Pod wpływem nacisku powodują tkliwość oraz ból mający charakter promieniujący lub rzutowany. Punkt spustowy to nic innego jak lokalne niedokrwienie. Brak dopływu krwi do tkanek skutkuje bólem – w ten sposób nasz organizm daje nam znać, że coś jest nie tak i trzeba to sprawdzić.

 

Punkty spustowe pojawia się w danym miejscu z różnych powodów. Często z powodu przeciążeń lub złych nawyków, na przykład posturalnych, które są powtarzane i utrwalane każdego dnia. Błędne koło może przerwać odnalezienie przyczyny oraz nauczenie prawidłowych nawyków. Częstym błędem jest umiejscowienie komputera gdzieś z boku biurka, gdzie aby na nim pracować trzeba rotować swój kręgosłup. Wystarczy zasugerować postawienie monitora i klawiatury na przeciwko lub zainwestowanie w krzesło obrotowe. Dzięki niemu będzie można obrócić całe ciało bez niepotrzebnego krzywienia się przez kilka godzin dziennie. 

 

Pojawiają się często w mięśniach narażonych na długotrwałe przeciążenia, stres oraz po urazach i mikro urazach, zaburzeniach układowych jak i pooperacyjnych, a także niewydolności mięśniowej. Usunięcie punktu spustowego nie jest równoznaczne z wyeliminowaniem czynników mających wpływ na jego aktywność.

 

Punkty spustowe objawiają się bardzo różnie. W większości kojarzymy je z ostrym, nieprzyjemnym bólem w trakcie uciskania wrażliwych miejsc. Jednak to nie wszystko. Powstanie punktów spustowych może doprowadzić do ograniczenia biernego lub czynnego ruchu, osłabić mięśnie, a nawet wywoływać sztywność, która będzie się ustępować po treningu, spacerze lub innej formie ruchu. Ból będzie często promieniował. Innymi objawami są zaburzenia czucia głębokiego, równowagi oraz gorsza koordynacja mięśni, a nawet potliwość i gęsia skórka. 

bottom of page